Stará ves

Přírodní památka Stará ves byla vyhlášena v roce 1984, nachází se asi 2 km východně od Hudlic na jihozápadních svazích Libotického potoka v nadmořské výšce 305 – 340 m n. m.
Na diabasových vulkanitech se nachází teplomilná a vápnomilná společenstva skalních stepí. Vyskytuje se zde řada vzácných druhů rostlin: kavyl Ivanův, tařice horská, sasanka lesní, rozrazil ožankolistý, celkem asi 170 druhů cévnatých rostlin. Fauna je zde tvořena především bezobratlými, např. stepní plž Granaria frumentum, střevlík Harpalus cordatus nebo pavouci Zelotes exiguus a Erigonopterna jarmilae.

Území dříve sloužilo jako pastvina, v současné době je bez hospodářského využití. Stepní porosty jsou ohroženy expandujícími křovinami, jako jsou trnka, růže šípková a hloh obecný. Při úpatí a na vrcholu jsou porosty trnovníku akátu. Řízeným managementem jsou udržovány otevřené stepní plochy.

Přístup: z Hudlic po červené turistické trase č. 0033 Dlouhý hřeben – Beroun. Těsně za východní hranicí zastavěného území Hudlic je nezbytné odbočit vpravo podél břehu Libotického potoka (1 km k hranici přírodní památky).