Obec Hudlice leží v okrese Beroun, kraj Středočeský, zhruba 7 km severozápadně od Berouna.

znak obce Hudlice

František Řeřicha

Foto Hudlice

Z Hudlic pocházel nejen velký Čech, buditel Josef Jungmann, ale i nejmenší Čech lilipután jménem František Řeřicha a sem na hřbitůvek ho také před lety hudličtí pochovali. Lidé mu říkali Frendříšek, aby ještě zdůraznili jeho titěrnost.

Nutno říci, že už v minulosti byli trpaslíci, lidé miniaturního vzrůstu, velmi vážení, zejména u panovnických dvorů. Posloužili i autoru známých Guliverových cest, Jonathanu Swiftovi, k jeho klasickým satirickým dílům. Jako raritu je u sebe měli římští círašové, mexičtní a čínští vládci, faraóni. Petr Veliký a jeho sestra Natálie je sháněli po celém světě a v Moskvě jich měli u dvora celkem 92. Slavná jsou jména liliputánů nepřevyšujících nikdy jeden metr, ale měřících zpravidla pod 80 cm. Mezi takové patřil také Frendříšek Řeřicha s výškou pod limit.

Atraktivnost svého údělu pochopil Frendříšek Řeřicha brzy. Před první světovou válkou "zverboval" všechny liliputány z Čech, vybudoval liliputánské varieté Bohemia, jehož byl majitelem, ředitelem, režisérem, pokladním, vyvolavačem i polykačem mečů. V roce 1914 se s trpasličí skupinou přeplavil do Ameriky. Atrakcí nebyla však jen jejich produkce, ale i maringotka Frendříškovy matky, obložená samými rakouskými korunami a pětikorunami. Měl-li Rothschild pokoj posázený zlatem, pak stará Frendříšková, jak ji nazývalo varieté, měla vůz plný stříbra; bylo jej po stěnách přes tři metráky.

Rodinu Řeřichovu navštěvovali všude, i za mořem, novináři, hodnostáři, starostové měst, státníci, magnáti i politikové. Amerika tleskala varieté Bohemia velmi hlasitě a své sympatie vyjadřovali diváci svérázně; při produkci snímali prsteny a házeli je na jeviště. Mezi nejslavnější údobí patří bezesporu putování Řeřichovců po Blízkém východě, a nejcennější relikvií chovanou v úctě ve Fendříškově rodině byla hrst země z Palestiny, ze svatých míst.
Po letech se Řeřichovci vrátili do Evropy, předváděli se tu ve většině států a když je ve dvacátých letech vlna světové krize dohnala i tady, hledali útočiště doma. Rozešli se, František Řeřicha se vrátil do Hudlic, postavil kolotoč a střelnici, naložil do vozu své dcery Karlu a Annu, také liliputánského vzrůstu, zapřáhl koníka Satana a rozjeli se po českém venkově rozdávat radost dětem i dospělým.

Lilipután Frendříšek Řeřicha je dnes už legendou. Dostal se dokonce i do literatury. Básník František Branislav uveřejnil ve své prvotině Bílý kruh jednu báseň o hudlickém Frandříškovi. Branislav prožíval dětství a mládí v Počaplech, odkud je do Hudlic jen přes dvě vesnice, a okolí i jeho sociální protiklady znal důvěrně.

Jakkoli byl život Františka Řeřichy a jeho druhů slavný, určitě nebyl záviděníhodný, neboť museli vystavovat na obdiv svou malost, aby uhájili holé životy.

Přepsáno z novinového výstřižku "Slavní lidé hudličtí" z roku 1976.

Foto HudliceFoto HudliceFoto Hudlice

Přihlášení

Aktuality

08. říjen 2019

Výstava výpěstků

25. září 2019

30. září je termín splatnosti některých poplatků. Poplatek za odpady...

21. září 2019

na hřišti u lesa od 10,00 hodin rozpis zde

archiv aktualit

Předpověď počasí

Copyright © obec Hudlice 2008-2019 | Vytvořeno firmou Kinet s.r.o. Kinet